Flere rettslige avklaringer i ny Høyesterettsdom vedrørende avhendingsloven
17.02.2010
Høyesterett har i en nylig avsagt dom (9. februar 2010) innskjerpet mangelsvurderingen og reklamasjonstiden i forhold til tidligere underrettspraksis.
Når en eiendom selges ”som den er” skjerpes kravet for at en feil skal anses som en mangel etter Avhendingsloven § 3-9. Kravet er at eiendommen ”..er i vesentleg ringare stand enn kjøparen hadde grunn til å rekne med ut frå kjøpesummen og tilhøva elles.”
Vedrørende bestemmelsens kvantitative elementer (forholdet mellom kjøpesum og utbedringskostnader) var det etter tidligere praksis antatt at utbedringskostnader ned mot 3% av kjøpesummen var tilstrekkelig for å anse forholdet som en mangel. I dommen fra Høyesterett er det nå uttalt at dette nivået var for lavt og at det må kreves opp mot 5-6% for å oppfylle kravet. Det understrekes imidlertid at det skal foretas en skjønnsmessig helhetsvurdering og at dette bare er en veiledende terskel. Forhold som salgssituasjonen, feilens art og betydning og boligens karakter og standard vil fortsatt ha stor betydning i vurderingen.
Når det gjelder reklamasjonstiden finnes det relativt omfattende lagmannsrettspraksis om at det måtte reklameres innen 4-5 måneder etter at feilen var oppdaget. Høyesterett uttaler nå at reklamasjonstiden ikke bør være så svært mye lenger enn to måneder og at tre måneder vil være i ytterkanten av hvor lenge en kjøper normalt kan vente med å reklamere over feil som er blitt oppdaget.
Les hele dommen